Головна|Новини

УКРАЇНУ НАКРИЛА ВАЛ ФАЛЬШИВИХ ДОКУМЕНТІВ: ЧИМ ЗАГРОЖУЄ І ЯК ВІДРІЗНИТИ ПІДРОБКУ

01.10.20

Джерело: Повінь

Купити лікарняний в Україні, виявляється, дуже легко. Та зараз мова не про змову з конкретним лікарем, а про діяльність сайтів-посередників. Всього 300-500 гривень – і можна відпочивати тиждень. Але варто розуміти, що ці «документи» – фальшивка.

Про те, як роботодавцю відрізнити справжній лікарняний від «липи», чим загрожує така покупка і чому процвітає ринок фальсифікованих документів – у нашому матеріалі.

«Зазначимо ГРВІ, гострий бронхіт»

Журналісти зайшли на один з безлічі сайтів, що пропонують різні довідки (про вагітність, для водіїв, дозвіл на відвідування басейну тощо) та лікарняні.

На цьому сайті переконують, що пропонують справжні лікарняні, ніяких підробок.

Шахраї заявляють про 100% гарантії справжності лікарняного

 

Зліва – прейскурант на одному з сайтів

Праворуч – листок непрацездатності (лікарняний) вартістю 480 грн, який замовили журналісти на даному ресурсі. Він виявився фальшивкою (про це нижче)

 

Ми зателефонували за вказаним номером. Трубку взяв чоловік, який попросив заповнити попередню заявку на сайті. Також він повідомив, що отримати посилку зможемо вже завтра «Новою поштою». Оплата – накладеним платежем.

«В діагнозі вкажемо ГРВІ, гострий бронхіт», – зазначив наш співрозмовник 

Зазначимо, що у «виробника» були свої правила. Він заявив, що не робить лікарняні для співробітників державних установ, так як там їх уважно перевіряють.

Також «вирішувала» відмовився виписати лист непрацездатності на два тижні. Замість цього нам був запропонований варіант з двома окремими лікарняними за п’ять днів.

Зазначимо, що за законодавством лікарняний на п’ять днів відшкодовує роботодавець. Більше цього терміну – Фонд соціального страхування України, де ретельно перевіряють бланки. Здається, наш співрозмовник про все це знав, і просто вирішив не ризикувати самому і не обнадіювати своїх клієнтів (погана слава, втрата грошей – кому треба?)

Як відрізнити підробку

Як і було обіцяно, на наступний день журналісти отримали замовлений лікарняний. З вигляду начебто все ок – два бухгалтера з різних компаній сказали, що це «цілком звичайний лікарняний», а ось третій засумнівався.

Що збентежило? Якщо одночасно розглядати куплений лікарняний і «старий» – стовідсотково справжній – різниця добре видно.

Що не так з придбаним «лікарняними»?

1. На бланку відсутні водяні знаки, хоча візерунок схожий.

2. Розмір бланка менше (вже) цього лікарняного.

3. «Биті» шрифти. Це найбільш кидається в очі відмінність. Нижче на фото видно, що у цього документа всі написи чіткі, у фальшивки ж навпаки – як-ніби роздруковане на принтері. Відрізняється й сама папір.

Зверху – фальшивка, знизу – оригінал

При близькому розгляді видно відмінності

 

Шахраї «беруть» реального лікаря

На бланку лікарняного, який нам надіслали, стояли «мокрі печатки» реально існуючого КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №4» Дніпровського району Києва. Також була печатка лікаря, яка, як з’ясувалося, дійсно там працює.

Журналісти OBOZREVATEL з’їздили в ЦПМСД №4 і поспілкувалися з директором Надією Поліванової, а також сімейним лікарем, чиє ім’я було зазначено у фальшивому лікарняному.

КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №4» Дніпровського району Києва

 

КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №4» Дніпровського району

 

З’ясувалося, що штамп медустанови та печатка лікаря на фальшивому бланку кардинально відрізняються від справжніх. Також в адміністрації запевнили, що крадіжки або втрати печаток не було.

Зверху – штамп і печатку, які використовують в ЦПМСД №4

Знизу – їх підробки. Відмінності в наявності

 

Також Поліванова зазначила невідповідність у заповненні «нашого» листка непрацездатності. За її словами, є чітка інструкція видачі таких документів, яка регулюється наказом № 455 Міністерства охорони здоров’я України.

«По-перше, у графі «діагноз первинний» нічого не пишеться. В амбулаторній карті пацієнт повинен дати згоду про розголошення даних про своєму захворюванні. По-друге, згідно інструкції, лікар ставить печатку при відкритті і при закритті. Тобто має бути поставлено дві печатки», – зазначила вона.

У випадку з «нашим» лікарняними, була всього одна печатка.

У «правильному» лікарняному зазвичай не вказується діагноз

 

Також директор медцентру додала, що всі подібні бланки у них суворо враховуються. Бланк із серією та номером, який ми показали в медустанові не отримували.

До речі, OBOZREVATEL не перший, хто звернувся в Центр первинної медико-санітарної допомоги з приводу фальшивого документа. «Раніше телефонувала бухгалтер однієї з фірм, яка отримала лікарняний від співробітника. Вона питала, видавала наш лікар такий лікарняний», – розповіли в ЦПМСД №4.

Від звільнення до «криміналки»

Що ж загрожує працівнику, який приніс фальшивий лікарняний? Як мінімум, роботодавець може звільнити такого підлеглого за прогул, розповіла OBOZREVATEL юрист Gracers Law Firm Людмила Куса.

«У відповідності зі ст. 40 Кзпп України, однією з причин розірвання трудового договору роботодавцем є прогул (в тому числі відсутність на робочому місці більше ніж три години). Таким чином, якщо роботодавець з’ясує, що підлеглий пред’явив фальшивий лікарняний, він може визнати причини, по яким підлеглий пропустив робочі дні, неповажними», – розповіла вона.

Юрист зазначила, що є ризик того, що роботодавець направить фальшивий лікарняний в правоохоронні органи, для з’ясування обставин. «У такому випадку можна вже говорити про кримінальної відповідальності. Це ст. 358 Кримінального кодексу України», – резюмувала Людмила Куса.

Мова йде про підробку документів, печаток, штампів та бланків. За це передбачається штраф 17 тис. грн, арешт на шість місяців або обмеження волі до двох років.

Великі проблеми чекають і торговця медсправкамі. Крім покарань, передбачених ст. 358 КК, можуть залучити за шахрайство (ст. 190 КК). Максимальне покарання до восьми років позбавлення волі.

Ринок процвітає

Незважаючи на кримінальну відповідальність, ринок продажу фальшивих довідок в Україні процвітає, розповів заступник голови правління Всеукраїнської громадської організації «Союз споживачів України» Олег Цільвік. Одна з причин – складність у виявленні таких торговців і пасивність правоохоронців.

«Робили контрольні закупки, але це нічим не закінчувалося, так як поліція не провела належного розслідування. У кращому випадку «продавців» опитали і відпустили. Покарання жорсткого за це немає. Тому ринок процвітає. Є попит, знайдеться і той, хто буде його задовольняти», – резюмував він.

Для споживачів
Від якості влади - до якості життя!
Знак якості Знак якості
Знак антиякості Знак антиякості
Опитування
Чи захищає влада ваші споживчі права?